kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na podjeździe
1 września 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja montaż i serwis w Toruniu
1 września 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest używane, nie tylko ze względu na świetne cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką zaletą, wobec której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przylega i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba przycinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i właściwościami, z uwagi na co są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się też w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa przeznaczona jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można również zaaplikować na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, np. drewno i metalowe elementy, a także blachę. Najlepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób gwarantujemy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić natrysk zgodnie  wytycznymi konieczne są odpowiednie warunki, takie jak optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie elastyczna. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co ani trochę nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z tego powodu często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co niezbędna będzie specjalna osłona. Co więcej według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców termicznej izolacji to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka szybko się układa i szybko twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na różnych materiałach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności czy swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie zniekształca. Bardzo ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie emituje substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć małą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do następnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, choć jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub położenie za małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

 

Strona używa cookies
Ok